ústřední vytápění

Ústřední vytápění nebo centrální vytápění je topný systém, ve kterém se teplo pro vytápění několika místností nebo několika domů vyrábí na jednom místě a teplonosná látka (voda, pára, vzduch) se dodává do jednotlivých místností.

 

 

Teplovodný systém ústredného kúrenia
 

Druhy ústredného kúrenia

Nejrozšířenější je teplovodní vytápění s teplotou vody až 100 °C. Centrální výroba tepla je levnější, účinnost velkých kotlů je vyšší než účinnost malých lokálních zařízení a snižuje se ekologická zátěž životního prostředí.

 

Ústřední vytápění a jeho typy

 


Ústredné kúrenie


Typy ústředního vytápění podle teplonosných látek

 

V systémech ústředního vytápění se jako topné komponenty nejčastěji používají voda, pára a vzduch. Proto se označují jako horkovodní, horkovzdušné a parní systémy. Každý z nich má své výhody a nevýhody.

 

Parní systém ústředního vytápění

Náklady na tento typ ústředního vytápění jsou na první pohled ve srovnání s ostatními výrazně nižší. Z 1 kg kondenzující páry se uvolní přibližně 535 kcal tepelné energie, což je 15 až 20krát více než množství tepla uvolněného z 1 kg vody. To je také důvod, proč mají parní potrubí mnohem menší průměr než vodovodní potrubí.

Srovnání nákladů je však relativní. V první řadě je třeba si uvědomit, že pro získání páry z vody musí být systém ústředního vytápění téměř trvale zahřátý na teplotu 100 °C nebo ještě vyšší. V parních kotlích zajišťuje dopravu topného média jeho vlastní tlak. Z tohoto důvodu není nutné instalovat čerpadlo do přívodního potrubí. Na straně kondenzátu parní stanice nepotřebuje expanzní nádrž. K dopravě páry se používá tlakový spád. Vzhledem k vysokému obsahu energie se používají trubky s malým průřezem. Hlavními nevýhodami jsou však vysoké tepelné ztráty způsobené kondenzátem, riziko koroze, vysoké povrchové teploty topných těles a v neposlední řadě poruchovost systému.

Hledáte firmu, která vám postaví spolehlivý systém ústředního vytápění? Klikněte na stránky adresáře firem pro topné prvky a distribuci - výroba, prodej, výstavba a instalace a vyberte si jednu z firem ve vašem okolí.
K porovnání cen můžete využít také systém Zadejte nabídku, kde si můžete vyžádat cenovou

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.