vytápěcí okruh

Elektrický topný okruh je vodič, který je vyroben v určité délce a nelze jej zkrátit. Montážní firma musí instalovat topný drát v celé délce. Každý vodič je zakončen přívodním vodičem, tzv. studeným koncem, jehož délku lze nastavit podle potřeby.

 

Výhodou elektrického topného okruhu je větší flexibilita při instalaci , zejména v nepravidelných a nepravidelných místnostech, při vyhýbání se nábytku apod. Výhodou je také variabilita příkonu na povrchu a nižší cena instalace.

Nevýhodou je podstatně obtížnější instalace, kdy je nutné topný kabel smyčkovat a upevnit k podkladu.

 

Složení topných drátů
Elektrické topné okruhy jsou tvořeny pouze odporovými dráty, které jsou nejběžnějším typem topných vodičů. Jádro těchto vodičů je tvořeno tzv. odporovým (odporovým) materiálem, který se při průchodu elektrického proudu zahřívá. Elektrické napětí je standardizované, ale odpory se vyrábějí s různými hodnotami odporu. Výpočtem je pak možné určit, jak dlouhé musí být vodiče, aby při daném napětí měly požadovaný příkon - tedy aby se zahřívaly, ale zároveň nepřehřívaly. Proto se odporové vodiče neprodávají na metry, ale pouze v určitých délkách, včetně spojovacích vodičů - tzv. topných okruhů.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.