Hepa filtr

HEPA filtr je typ vzduchového filtru. Jeho název je zkratkou z anglického high efficiency particulate arrestance, tedy vysoce účinný filtr pevných částic. Tento typ vzduchového filtru je schopen odstranit částice o velikosti 300 nanometrů s účinností nejméně 99,97 % (částice této velikosti jsou pro filtry HEPA nejobtížněji filtrovatelné). Větší částice jsou filtrovány s ještě větší účinností.

 

 

 

 

 

Kromě jaderné energetiky se HEPA filtry používají ve zdravotnictví, farmaceutickém průmyslu, výzkumu nebo při výrobě mikroprocesorů.

Filtr HEPA je obecně nejdokonalejší filtr pro filtraci vzduchu. Proto se také často používá v domácích vysavačích, pokud má být vysávání skutečně účinné z hlediska čistoty, zejména pro alergiky. Je klasifikován jako poslední (výstupní) filtr.

HEPA filtr byl původně vyvinut NASA pro ochranu osob v případě radioaktivního zamoření. Účinnost HEPA filtru č. 13 (č. 13 se nachází ve všech kvalitnějších vysavačích) při filtraci vzduchu je 99,97 %, neboli pokud z každých 10 000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru projdou pouze 3 částice. Číslo Hepa filtru, tzv. třída, může být od 10 do 17, přičemž třídy 12 a 13 jsou u dobrých vysavačů nejběžnější. Omyvatelné HEPA filtry (např. v bezsáčkových vysavačích) nebo filtry v levnějších vysavačích jsou rovněž třídy 11.

Moderní prachové sáčky z netkané textilie (např. materiál SMS) mají filtrační kapacitu na úrovni HEPA filtru č. 10.

HEPA filtr poznáte na první pohled. Rozhodně nevypadá jako pěnový, plstěný nebo papírový filtr. Má několik vrstev, přičemž důležitá je velikost plochy, kterou proudí vzduch, tzv. absorpční plochy. Složením do tvaru harmoniky se dosáhne velké absorpční plochy na malém prostoru.

HEPA filtr ve vysavači tak může mít až 1 800 cm² absorpční plochy v malém prostoru. Toto skládání je charakteristické pro HEPA filtry.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.