disperzant

Disperzant je forma povrchově aktivní látky. Všechny povrchově aktivní látky však nejsou dispergátory. Povrchově aktivní látka může působit jako detergent, smáčedlo, emulgátor, pěnidlo a navíc může působit jako dispergační činidlo. Obvykle se jedná o organické sloučeniny.

 

 

Co je to disperzant?
Disperzant je kapalina nebo plyn používaný k rozptýlení malých částic v médiu. Říkáme mu také "změkčovadla". Existují dvě formy: povrchově aktivní polymery a povrchově aktivní látky. Tyto látky se přidávají do suspenze, aby se zabránilo tvorbě shluků částic. Tím se zlepší oddělování částic a zabrání se jejich shlukování. Tento proces navíc zabraňuje usazování částic. Disperzant se obvykle skládá z jedné nebo více povrchově aktivních látek.

 

Mechanizmus pôsobenia dispergačného činidla

 

 

 

Co je povrchově aktivní látka?
Povrchově aktivní látka je látka, která dokáže snížit povrchové napětí mezi dvěma fázemi látky. Může snižovat povrchové napětí mezi dvěma kapalinami, mezi plynem a kapalinou nebo mezi kapalinou a pevnou látkou. Většinou se jedná o amfifilní organické sloučeniny. To znamená, že tyto látky obsahují v jedné molekule hydrofilní i hydrofobní oblasti. Proto obsahují jak ve vodě rozpustné, tak ve vodě nerozpustné obla

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.