dilatačný pas

Používá se k zabránění tepelné roztažnosti při roztažení podlahového vytápění a k zabránění přenosu hluku mezi konstrukcemi, např. stěnou a podlahou. Zároveň díky přídavné fólii zabraňuje zatékání potěru pod izolační vrstvu a tím i případnému nadzvednutí celé vrstvy podlahového vytápění.

 

 

Co by měl obsahovat
Minimální tloušťka dilatačního pásu by neměla být menší než 8 mm. Na výšce dilatační spáry tolik nezáleží, protože nemusí být položena na nejnižší podlahovou vrstvu; důležitější jsou praktické zářezy, kterými lze vyčnívající část dilatační spáry po potření odtrhnout. Každý dilatační pás by měl obsahovat další fólii, tzv. svařovanou zástěru, která slouží jako kompaktní spoj mezi stěnou a podlahou a zabraňuje zatékání potěru pod izolační vrstvu. Černá samolepicí zadní strana je velmi praktická, ušetří vám spoustu času při pokládání.

 

V závislosti na celkové výšce podlahy pro podlahové vytápění se rozhodneme, od které vrstvy začneme pokládat dilatační pás. Pokud jsme zakoupili nejběžněji prodávaný rozměr dilatační lišty o tloušťce 8 mm a výšce 160 mm, nemůžeme ji pochopitelně položit na nejnižší vrstvu, pokud celková konstrukční výška podlahy nepřesahuje výšku lišty. V tomto případě nejprve položte vrstvu stavebního podlahového polystyrenu a teprve poté připevněte ke stěně dilatační pás. Samolepicí vrstva slouží k rychlému přilnutí ke stěně, přinejmenším do doby, než je dilatační pás přitlačen další vrstvou podlahové izolace nebo deskou podlahového vytápění. V prašném prostředí se účinnost samolepicí vrstvy rychle snižuje, ale stále stačí, aby tuto část instalace zvládla jedna osoba. Bez samolepicí vrstvy je praktičtější přizvat pomocníka, který polystyren nebo systémovou desku aplikuje bezprostředně za roznášecí pás. Ujistěte se, že zářezy, kterými se odtrhává pás vyčnívající nad potěr, jsou na horní straně. Svařenou fólii vytáhněte nahoru a poté ji upevněte na místě pomocí krajní trubky podlahového vytápění. Také kvůli tomuto izolovanému spojení mezi stěnou a podlahou se nedoporučuje nahrazovat dilatační pás tenkým stavebním polystyrenem.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.